2020-21 Sezonu TFF 2.Lig Statüsü Açıklandı

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Çorum FK’nın da mücadele edeceği TFF 2.Lig’de 2020-2021 Sezonu Profesyonel Lig Statüsünü açıkladı.

TFF’den yapılan açıklamaya göre, TFF 2.Lig’de 2020-2021 sezonunda Beyaz Grup’ta 19, Kırmızı Grup’ta ise 20 takım mücadele edecek. Çift devreli lig statüsüne göre oynanacak maçlar sonunda, gruplarını ilk sırada tamamlayan takımlar direkt 1.Lig’e yükselirken, 2, 3, 4 ve 5.sırayı alan takımlar ise geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu senede Play-Off oynama hakkı kazanacak. Lig müsabakaları sonunda 19 takımlı grupta ligi 17, 18 ve 19.sırada bitiren takımlar ile 20 takımlı grupta ligi 18, 19 ve 20.sırada bitiren takımlar olmak üzere toplam 6 takım TFF 3.Lig’e düşecek.

PLAY-OFF GRUP İÇİ EŞLEŞME
Çift maç eleme usulüne göre oynanacak Play-Off maçları sonunda 1 takım daha 1.Lig biletini alacak. Play-Off müsabakaları grup içi eşleşmeler ve final müsabakası olmak üzere iki kademeden oluşur. Play-Off’lar da 2.sırayı alan takım 5.sıradakiyle, 3.sıradaki takım ise 4.sıradaki takımla eşleşecek. İlk maçlar 4. ve 5. olan takımların sahasında oynanacak. Birinci ve ikinci eşleşme sonucu tur atlayan takımlar yine çift maç usulüne göre aralarında bir maç daha yapacak ve finale yükselmek için mücadele edecek. Karşılaşma sonunda tur atlayan takım, TFF 1.Lig’e yükselecek 3.takımın belirleneceği final müsabakasını oynamaya hak kazanacak.

FİNAL MÜSABAKASI
Final Müsabakası TFF tarafından tespit edilen tarafsız bir sahada tek maç eleme usulüyle oynanacak. Final müsabakasının normal süresi berabere sonuçlanırsa müsabaka on beşer dakikalık iki devre halinde uzatılacak. Uzatma devrelerinde eşitlik bozulmazsa, kazanan takım penaltı noktasından yapılacak vuruşlar sonucunda belirlenecek ve kazanan takım TFF 1.Lig’in yolunu tutacak.

BEŞ OYUNCU DEĞİŞTİRİLEBİLECEK
Bu sezon müsabakalarda 5 oyuncu değişikliği yapılabilecek. Oyuncu değişiklikleri oyunu kesintiye uğratmamak adına devre arasında yapılacak değişiklikler hariç müsabaka esnasında en fazla 3 defada yapılabilecek. Eleme usulüne göre oynanan müsabakalarda uzatma devreleri oynanması halinde, takımlar uzatma devrelerinde ilave 1 oyuncu değişikliği yapabilecek.

Ayrıca yeni sezonda takımlar kadrolarında en fazla 10 yedek oyuncu bulundurabilecek.

İlk yorumu siz yapın..

Bir Cevap Yaz

E-Posta Hesabınız Yayımlanmayacaktır.


*


*