“Stadyum ile ilgili rakamlar iftiradır”

Eski Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, geçtiğimiz günlerde hizmete giren yeni stadyumun maliyeti hakkında sosyal medya ve haberlerde çıkan rakamların gerçek dışı olduğunu söyledi.

Külcü açıklamasında, “Başkanlık dönemimizde şehrimize kazandırdığımız Çorum Şehir Stadyumu’nun toplam maliyeti ile ilgili özellikle sosyal medya başta olmak üzere bir kısım genel medyada iftira boyutunda rakamlar dolaşıyor. 180 milyon TL’ye yaptırıldığı haberi yapılmaktadır.

Stadyumun ihale bedeli 59 milyon + KDV’dir. İş bitene kadar ihale yasasından kaynaklanan muhtemelen %10 civarında fiyat farkı ödenmiştir. Sözleşmesine imza attığımız bedel budur. İşin bitirilme bedeli de budur. Bunun dışında yazılan, konuşulan rakamlar uydurmadır. Gerçeklerle uzaktan yakından alakası yoktur. Ayrıca TOKİ’nin, Spor Bakanlığı’nın yaptırdığı stadyumlar dahil olmak üzere ihaleleri yarım kalıp, tasfiye edilip yapımı 4-5-6 yıl sürmeyen istisnai birkaç stadyumdan birisidir.

Yine ilgilenenler başkaca stadyumların maliyeti ile mukayese ederlerse Çorum Stadyumunun çok ekonomik bir maliyetinin olduğunu da göreceklerdir.

Ümit ederim bundan sonra haber yapacaklar sorup Belediyeden doğru rakamları alırlar ve belki gerçek dışı rakamları yazanlar da haberlerini düzeltirler” ifadelerini kullandı.

Hastanenin yanına stadyum yapmanın kimin fikri olduğu sorusuna ise, “Plana önce stadyum işaretlendi proje hazırlandı sonra Bakanlık hastaneyi planladı. Türkiye’de 15 tane örnek vardır. Ayrıca stadyumlarda ses izolasyonu var. Böyle bir sorun minimum düzeyde bile zor olur” dedi.

İlk yorumu siz yapın..

Bir Cevap Yaz

E-Posta Hesabınız Yayımlanmayacaktır.


*


*