Özcan: “Biri hariç tüm futbolculara kapım açık”

Kesinkarar Gazetesi’ne konuşan Çorum Futbol Kulübü Başkanı Fatih Özcan, kulübün son durumu hakkında bilgiler verdi. Özcan; Transferler, teknik heyet, futbolcular ve sponsorluk hakkında birçok konuya açıklık getirdi.

2020 yılını değerlendirme röportajları kapsamında Çorum FK Başkanı Fatih Özcan, Kesinkarar Gazetesi ile röportaj gerçekleştirdi. Soruları içtenlik ile cevaplayan Özcan, birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Taraftarı çok özlediğini söyleyen Başkan Özcan, ayrıca taraftara önemli mesajlar da verdi.

Çorum FK Başkanı Fatih Özcan taraftara verdiği mesajda, “İki maç kaybettik diye bizi küme düşürmeyin, iki maç kazandık diye de şampiyon ilan etmeyin” ifadelerini kullandı.

İşte Başkan Fatih Özcan’ın Kesinkarar Gazetesi ile gerçekleştirdiği soru-cevap şeklindeki röportaj:

Taraftarımızı çok özledik
2020 yılı martında başlayan pandemi ile 2019-2020 sezonuna veda ettik. 2020 yılına yeni bir heyecanla yeni bir aşkla, üç yıllık bir projeyle yarınların Çorum Futbol Kulübü olmaya gayret gösterdik. Şu an da biraz istikrarsız sonuçlar alıyoruz ancak takımımıza olan inancımız ve güvencimiz tam. Çok yeni takımız, zor olacağını biliyorduk zaten. İnşallah güzel günler bizim olacak. Özellikle biz taraftarımızı çok özledik. Bir an önce bu belanın tüm dünyadan defolup gitmesini bekliyoruz.

Soru: 2020 yılındaki teknik direktör değişiklikleri ile ilgili ne söylemek istersiniz?
Bahri hoca farklı bir görev ile gelebilir
Bahri Hoca benim dostumdur. Ağabeyimdir. Yarın tekrar gelir bu kulübe. Başka bir görevle gelir yani Bahri Hocayı teknik direktör sınıfında görmezsek sevinirim çünkü Çorum FK’nin temellerini biz onunla birlikte oluşturduk.

İsmet Taşdemir ile devam etmek istiyoruz
Daha sonra Bahri Hoca geldi istikrarsız ve başarısız sonuçların ardından müsaadesini istedi. Şu anda da iyi bir teknik direktörle bu ligi ve üst ligi bilen bizi üst lige taşıyacak İsmet Taşdemir ile devam ediyoruz. Bu sene ne olursa olsun önümüzdeki yıl da sözleşmemiz var. Futbolda keskin konuşmamak gerekir ama İsmet Hocayla devam etmeyi düşünüyoruz.

Soru: Virüs Çorum Futbol Kulübü’nü etkiledi mi?
Sponsor bulmakta zorlanıyoruz
Pandemi sadece bizim kulübümüzü değil bütün kulüpleri etkiledi. Öncelikle sağlık açısından söylemek gerekirse sağlık her şeyden önce gelir. Futbolcularımızın tamamı yönetici arkadaşlarımızın bir kısmı teknik ekibimizden birkaç kişi bu hastalığa yakalandılar. Hastalığın ardından tekrar takımımızın eski coşkulu günlerine dönmesi bir hayli zor oluyor. Vücudun ona alışması adaptasyon v.b. zor bir dönem oldu. Ekonomik olarak da kulübümüzü çok sarstı. Geçen yıllarda böyle bir kadro kurmamıştık ama ona rağmen Çorum halkı, esnafı, iş insanları birçok deplasmanımıza sponsor olmuşlardı. Şu anda sponsor bulmakta da zorlanıyoruz ki buradan onlara bir isyan da edemiyorum durumlar malum. İnsanların ekonomi anlamında daralmaya gitti. Bir an önce bundan kurtulup güzel yarınlar gelsin istiyoruz.

Soru: Yakup Alkan’ın takımdan ayrılma sürecinde neler yaşandı?
Yakup ile Sinan’ı birlikte düşünüyorduk
Teknik direktörümüz Bahri Kaya’ydı o dönemde. Oyun formatımızda ileride basan mücadele eden koşan bir forvetti. Aslında Yakup Alkan ile Sinan’ı beraber de oynatmayı düşünürdük. Yakup’un bunu kabul etmeyeceğini düşünüyorduk, teklif de etmedik zaten. Tamamıyla teknik direktörümüzün raporu doğrultusunda biz Sinan’ı kabul ettik. Oyun formatı doğrultusunda Sinan tercihimiz oldu. Yakup da şu an başarılı gidiyor zaten. Bunlar Çorum FK’de çok olur yani isimler üzerinde çok değerlendirmek doğru olmaz. Bugün Yakup olur, yarın Sinan olur, bir gün Ahmet bir gün Mehmet olur. Çünkü Çorum FK’nin bir hedefi var. Bu ligin takımı değil yani bir hedef doğrultusunda sürekli kendini değiştirerek gelişerek üç arkadaşımızla yollarımızı ayırdık devre arasında birçok arkadaşımız gelecek Çorum FK’de bu sirkülasyon devam edecektir.

Soru: Takımdan ayrılanlar arasında Çorumlu oyuncular da vardı, onların takımdan ayrılması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Futbolcuları kategorize etmek doğru değil
Taraftarlarımıza sadece şunu söylüyoruz. İsimler üzerinde takılı kalmasınlar. Oyuncuların kulübümüze ne verdiğine ne kattığına baksınlar. Çorumlu futbolseverlere bir mesajım olsun. İskilipli, Amasyalı, Samsunlu gibi futbolcuları kategorize etmek çok doğru değil. Kulübümüzden üç tane arkadaşımız ayrıldı. Çorum doğumlu olmaları taraftarlarımızın ilgisini çekiyordur belki. Yine teknik ekibimizin raporu doğrultusunda üç tane arkadaşımızla yollarımızı ayırdık ama biz onlarla yıllar boyunca devam etmek isterdik. Maalesef sahanın içinin bir teknik direktörü var ve raporu doğrultusunda değişimler devam edecektir.

Biri hariç tüm futbolculara kapım açık
O kardeşlerimiz de özellikle Osman Bodur ve Mert Ilıman da bugün Maraş’ta oynuyorlar, bizimle aynı gruptalar. İyi gidiyorlar, takip ediyoruz. Buradan ayrılırken bir tanesi haricinde diğer kardeşlerimiz çok düzgün ayrıldı. Yarın Çorum FK’nın kapıları tekrar açıktır. Başına bir iş geldiğinde tekrar dönebilir ama bir tanesi kesinlikle ben olduğum sürece dönemez. Bunu da tekrar söyleyeyim. İsim de vermeyeyim ama ben Çorumlu, Amasyalı, Yozgatlı diye kategorize etmiyorum.

Soru: Onur Tekin’in transfer sürecinde neler yaşandı?
Onur’un ayağını geliştirmesi lazım
Onur Tekin’in bir transfer süreci olmadı. Tamamıyla Onur Tekin için açık konuşayım bizim oyuncumuz ama ayaklarının düzelmesini istiyoruz. Günümüz futbolunda kalecilerin ayaklarının çok iyi olması lazım. Oyun geriden kuruluyor, biz de geriden oyun kuran bir takımız. Teknik direktörler de Onur’un ayağını geliştirmek için çok uğraş veriyor.

Onur Tekin’i kiralık verebiliriz
Belki devre arasında belki sezon sonu Onur Tekin‘i kiralık verip oynayacağı bir takıma gönderebiliriz. Zamanında biz Onur ile şampiyonluk yaşadık. Onur kulübümüzün evladı. Biz yetiştirdik onu bizim alt yapımızdan gelen bir oyuncu. Uzun yıllar bu kulübün formasını giyecek ama biz ona çok emek sarf ediyoruz. Biraz sakin olması lazım. Menajer oyunlarına gelmemesi lazım. Öyle kolay değil futbol. Biz ona emek vereceğiz, uğraşacağız uzun yıllar inşallah Çorum FK’nin formasını giyecektir ama çok gelişmesi lazım. Çok eksiklikleri var gidermesi lazım ama biz elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

Soru: Başkanlık sürecinde kendinizi başarılı buluyor musunuz?
Geçen sezon başarısızdık, kabuk değiştiriyoruz
Kendimi geçen sene başarılı bulmadım. Sportif anlamda Çorum FK’de benim taahhütlerim var ama en az 1’inci ligde oynaması lazım Çorum FK’nin. Böyle bir tesis yapanlardan Allah razı olsun, emeği geçenlerden de. Böyle bir şehre en az 1’inci lig yakışır. Çorum FK’nin 1’inci lige çıkması gerekiyor. Bu sene 3’üncü yılım kulüpte. İki yıl önce 3’üncü ligden 2’nci lige yükseldik. Başarısız bir sezon geçirdik kabul ediyorum onu ama bu sezonu bilmiyorum çünkü üç yıllık bir projeyle geldik. Bu sezon play-off oynar mıyız oynamaz mıyız bilmiyorum. Kabuk değiştiriyoruz. Kulüp değişiyor, oyuncu portföyü artıyor, kalitesi artıyor. Çok şey değişiyor bu değişimler de çok sancılı olur zaten. Bunu biliyorduk zor olacaktı ama şu an da hızla ilerliyoruz.

Seneye şampiyonluğa oynayacağız
İnşallah bu sene play-off’u kovalayacağız. Olursa olur, olmazsa canımız sağ olsun. Temeller sağlam atılıyor. Önümüzdeki yıl şampiyonluğu oynayacak ayakları yere basan bir Çorum FK izletiriz. İdari anlamda Çorum FK’ya neler yaptığımı da taraftarların takdirine bırakıyorum. Onlar cevap verirlerse daha iyi olur.

Soru: Geçmişe dönüp ‘keşke yapmasaydım’ dediğiniz bir şey oldu mu?
Bu zamana kadar hiç ‘Keşkem’ olmadı
Hiç yok. Ben hayatımda hiç keşkeler ile yaşamadım. Ne geliyorsa öyle yaşarım. Karnımdan konuşmam. Hayatımda keşkeler hiç olmadı benim. Allah bundan sonra da keşkelerle yaşatmasın. Aklıma ne geliyorsa onu yaparım. İnandım kalbimle aklımı birleştirdiğimde ortaya çıkan ne ise ben onu uygularım. Bedeli neyse de öderim. Olumlu ve olumsuz anlamda hiç keşke demem. Bugüne kadar da hiç “keşke” demedim. İyi ki bu kulübün taraftarıyım, iyi ki bu kulübün başkanıyım. Özel hayatımda da kulüp başkanlığında da hiç keşkem olmadı. Çok şükür.

Soru: Kulüp başkanı olarak en mutlu olduğunuz an hangisiydi?
Kızıma çok düşkünüm
En mutlu olduğum gün Onur Tekin’in iki penaltı çıkardığı maçtı. Onun öncesinde bir kadro dışı olayımız olmuştu. İftiralara maruz kalmıştık. Sanki bir şehrin kaderiyle oynuyormuşuz algısı yaratılmıştı. En mutlu olduğum sportif anlamda budur.

Özel hayatımda da ben kız çocuklarına çok düşkünümdür. Belki iki oğlum ve torunum alınabilir ama kızımın dünyaya gelmesi en mutlu anlarımdan biridir.

En üzüldüğüm an ise çok fazla üzülmem ama yakınlarımızı kaybetmem. Futbol anlamında çok üzülmem, sinirlenirim. Çok kahrederim, bağırırım, çağırırım ama çok üzülmem toparlanırım.

Soru: Yaptığınız açıklamada kulübün en büyük maddi gelirinin bilet satışları olduğunu söylemiştiniz. Şimdi ise maçlar seyircisiz oynanıyor. Kulübün maddi durumu nasıl?
Borçsuz bir Çorum FK için çalışıyoruz
Federasyondan gelirlerimiz kısılmış durumda. Yayın geliri alamıyoruz, alt yapıyla ilgili bir destek yapıyordu. Oradan da bir destek alamıyoruz. Bunlar kamuoyuyla paylaşılır ama şu anda iyi durumdayız. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Bütçemizi biliyorsunuz. Benim en büyük özelliklerimden biri olmayan parayı harcamam ben. Planlamamız doğru yolda gidiyor. Koltuktan kalktığımızda ceketimizi aldığımızda geride borçsuz bir Çorum FK bırakma adına devam ediyoruz. Çok şükür iyiyiz şu anda.

Soru: Zonguldak maçı sonrası neler yaşandı? Size kim, neden saldırdı? Konu ile ilgili karşı taraftan yalanlama geldi.
Ben Zonguldak camiasına mal etmiyorum
Yalanlama gelmedi. O taraftar sitelerinden yapılan bir şey. Zonguldak Kulüp Başkanı Hakan Beyin açıklaması var. Kendisi şahsımdan ve kulübümden özür dilemiştir. Olaya da şahittir yalanlama olma ihtimali yok. Bizim aracımızın arkasında Zonguldakspor başkanı vardı zaten olay olduğunda. Çok önemli değil. Ben Kara Elmas’a, Zonguldak camiasına mal etmiyorum. Maçtan bir önceki gece bizim taraflarımızla yaşanmış olan gerginliğin patlaması olarak düşünüyorum. Biz denk geldik. Keşke olmasaydı ama birkaç kişinin yaptığını ben Zonguldak camiasına mal edemem. Onlar bizim dostlarımız. Başkanı yakın dostumdur. İnşallah buraya geldiklerinde en iyi şekilde ağırlayacağız. Kötü söz kendisine aittir. Ben kendilerine iade ediyorum. Muhtemelen alkollülerdi. Bunlar olur ben kınamamı zaten sosyal medya hesabımdan yaptım. Zonguldak’a bundan sonraki maçlarında başarılar dilerim.

Soru: Taraftarlara ne mesaj vermek istersiniz?
İki maç kaybettik diye bizi küme düşürmesinler
Taraftara şunu söyleyeyim: iki tane üst üste olumsuz sonuç alındığında lütfen bizleri küme düşürmesinler. İki tane üst üste olumlu sonuç aldığımızda da lütfen bizlerin şampiyon etmesinler. Sabretsinler. Büyük bir camiayız. Bunun farkındayım. Yıllardır o üst ligi arzulayan bir Çorum FK taraftarı var. Bu noktada ben elimden gelen gayreti gösteriyorum. Başaracağımdan da emin olabilirler. Onları çok özledik. Kendilerine iyi baksınlar. Yendiğimizde taraftar olmadılar. Bu ara onları üzüyoruz ama en kısa sürede mutlu edeceğiz. İnşallah 2021 yılı tüm insanlığa hayırlar getirir. Bu virüs belasından kurtuluruz. Taraftarlarımızla bir an önce buluşuruz. Buradan herkesin yeni yılını kutluyoruz.”

İlk yorumu siz yapın..

Bir Cevap Yaz

E-Posta Hesabınız Yayımlanmayacaktır.


*


*