Kaya: “Protesto hak, küfüre hayır”

Gazeteci Ahmet Kaya, Tarsus İdman Yurdu maçı sonrası yaşanan olayları değerlendirdi. Kaya, taraftarın futbolcuya küfür etme hakkının olmadığını belirtirken, haklı ve etik protestoya sonuna kadar katıldığını ve analarının ak sütü gibi helal olduğunu söyledi. İşte o yazının tamamı..

“Kimseye yaranmak gibi bir derdim yok. Yalakalık gibi bir alışkanlığa da sahip olmadığım için aşağıda okuyacaklarınızı gönül rahatlığı ile yazıyorum. Baştan söyleyeyim… Kimin ne kadar alınacağı zerre umurumda değil. Son Tarsus İdmanyurdu maçı sonrasında yaşananlar herkesin malumu. Bununla ilgili benim de edecek iki kelam lafım olacak. Konuyu iki farklı boyutta incelemekte fayda var.

Birincisi taraftar boyutu…
Özellikle küçük bir maraton tribünü grubunun maç içerisinde o çizgide oynayan futbolculara ettikleri küfürleri bilmeyen yok. Evinde karısına tek laf edemeyen adamların 1 TL karşılığında satın aldıkları küfür etme özgürlüğü futbolumuzun geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Maç sonunda ise ‘Çorum’u satanın anasını s…….’ diye tezahüratta bulunmak ise tam bir kepazelik. Bu futbolcular anasını pazarda mı buldu da bu kadar kolay küfür edilebiliyor. Onların şerefi haysiyeti yok mu? Bu gencecik insanlar maç satacak kadar şerefsiz mi? Protesto edilmesine sonuna kadar destek veriyorum. Haftalardır maç kazanamayan takıma alkış tutmak emin olun sorunu çözmeyecektir. O halde ahlak kuralları çerçevesinde bu takıma gönül vermiş herkesin protesto etme hakkı analarının ak sütü gibi helaldir.

Gelelim futbolcu boyutuna…
O statta 26 seneyi geride bıraktım. Çok yenilgiler gördüm. Çok protestolarla karşılaştım. Yani şu son yaşanılanlar bana yabancı gelmiyor. Ama önceden takım yenildiğinde futbolcu başını önüne eğer, protestolar karşısında sessizce soyunma odasının yolunu tutar, yanlış da olsa edilen küfürleri duymazdan gelerek yanlışa yanlışla karşılık vermezdi. Gelin görün ki zaman değişti ve alışkanlıklar da buna paralel farklılıklar göstermeye başladı. Altını bir kez daha çiziyorum. Futbolcu, teknik heyet yada yönetime edilecek küfre hoşgörüyle bakmam imkansız. Asla kabul edilemez bir durum ancak son maçta futbolcu cephesinde yaşanılanlar da bir o kadar kabul edilemez.

Sen futbolcu olarak hocan oyundan çıkardığında hocana küfrederek söyleneceksin… Sonra çıkacak, küçük bir grup taraftarın karşınına geçip maraton tribününü işaret ederek; ‘Bu O…….. çocuklarına rağmen şampiyon olacağız’ diye avazın çıktığı kadar böğüreceksin ve bu yaptığın yanına kalacak. Yok öyle terbiyesizlik. Edilen küfürle psikolojinin bozulmuş olmasına saygı duyarım. Ancak sezon başında pazarlık yaparken yada sezon sonunda paranı alırken bozuk psikolojiden eser kalmayacak. Buna adım gibi eminim. Senin O…….. çocuğu dediğin insanlar yanlış yapmış olsalar dahi bu şehre, bu takıma gönül vermiş insanlar. Sen kimsin ki 1 sezon formasını giydiğin kulübü onlardan daha çok seveceksin. Senin sevgin parayla doğru orantılı. Gerisi sadece boş lakırdı. Haddini ve yerini bileceksin. Aldığın her kuruş parada o insanların da katkısı var.

Toplumsal olaylarda bu tür küfürlü protestolar kaçınılmaz. Eğer futboldan ekmek yiyeceksen bütün bunlara da hazırlıklı olman gerekmez mi? Farzet ki Kocaeli’de, Osmaniye’de yada bir başka şehirde binlerce insan sana koro halinde küfür etse karşılarına geçip, ‘Hepiniz O…….. çocuğusunuz’ diyebilecek misin? Bu kadar yürek var mı sende? Belki yaşın yetmez ben söyleyeyim sana… Trabzonspor’da Fatih Tekke’yi dövdüler. Gökdeniz’in aracını kurşunladılar…. Fenerbahçe’de Kaptan Rüştü’ye taraftarlar bir ton sopa attı. Sor büyüklerine söylesinler… Bunların hangisi taraftarına küfretti yada futbol oynamaktan vazgeçti.

Devir aynı devir değil katılıyorum ama emin ol o küfrettiğin taraftarlar karaktersiz insanlar olsalardı yada holigan bir zihniyet taşısalardı şu anda bırak antrenmana çıkmayı şehri terk etmek zorunda kalırdın. O halde şapkanı önüne al ve iyice düşün. Bil ki kimse sana sezon sonunda şampiyon olamazsak bunun hesabını sormayacağı gibi çatır çatır alacağın parada da kimsenin gözü olmayacaktır. Sen paranı alıp defolup gideceksin. Ama küfür edeniyle, etmeyeniyle bu şehrin tüm insanları dertleriyle yine baş başa kalacak.

Ben senin yerinde olsam ne yaparım biliyor musun? Bu kadar küfrü hak etmediğinizi hem de haklı bir şekilde taş gibi söylerim. Peşinden de terbiyesizliğimi telafi eder tüm camiadan özür dilerim. Bunu becerebiliyor musun? Asıl delikanlılık bu. Şunu da bilmeni isterim. Çorum Belediyespor camiası, karşı tarafa küfrederken karşısına dikildiğin ve sana alkış tutan 200 kişilik bir gruptan ibaret değil. Büyük bir camiaya karşı sorumluluğun var ve çapını bilmek zorundasın.

Öte yandan… Sana haddini bildirmesi gereken yetkililer neler yapacak asıl ben bunu merak ediyorum. Eğer onlar ‘Yarabbi Şükür’ diyeceklerse seni uzun yıllar Çorum Belediyespor forması altına görmek isterim. Zira koca şehre posta koyacak senden daha yumurtalıkları sağlam bir futbolcuyu görmeye belki ömrümüz yetmez..!”

  • YAKUP ALKAN 1 YILLIĞINA KİRALANDI

İlk yorumu siz yapın..

Bir Cevap Yaz

E-Posta Hesabınız Yayımlanmayacaktır.


*


*