“Çorumspor bir kayadır yerinden oynarsa hepimiz altında kalırız”

Çorum Futbol Kulübü Başkanı Fatih Özcan, dün düzenlediği basın toplantısında saha içi olaylardan daha çok saha dışı olaylara maruz kaldıklarını ve bu işin artık içinden çıkılmaz bir durum halini aldığını belirtti.

Son dönemlerde, cezalardan ve icralardan başlarını kaldıramadıklarına dikkat çeken Başkan Fatih Özcan, kurum müdürlerini aşamadıklarını ifade ederken, “Çorumspor öyle büyük bir kaya ki, hoşgörü ile yaklaşılmazsa hepimiz altında kalırız” dedi.

Çorum FK tesislerinde saat 14.00’te başlayan toplantıya “Hesap vereceğim tek merci taraftarlarımızdır. Onların dışında kimseye hesap vermem, kimseye biat etmem” sözleriyle başladı.

İşte Başkan Fatih Özcan’ın dün düzenlediği basın toplantısından satır başları:

Çorumspor büyük bir kayadır
“Sevgili Çorumspor sevdalıları, bu konuşmaları sezon sonu yapacaktım. Bekliyordum, sabrediyordum, kan kusup kızılcık şerbeti içiyorum diyordum ama maalesef şu son gelen yazıyla birlikte iyice dayanılmaz bir hâl aldı. Bir takım şeyleri açıklamanın zamanı geldi. Burada antrparantez bir şey açmak istiyorum. Lütfen, takım kötü giderken bu açıklamaları yaptığım için gündem değiştirdiğim algısı oluşturulmasın. Çünkü anlatacaklarım, gündem değişikliği yapılıyor ile basite indirilecek önemsiz konular değil. Burayı Çorumspor sevdalılarının dikkatle dinlemesini istiyorum. İlk başlarda bu yaşananlarda bir niyet var mı diye düşündüm. Ama sonrasında iyi niyetli bakmaya çalıştım. Bize de normaldir bu yapılanlar diye siyasilerimizden ve en başta AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı beyin yardımlarıyla özellikle Kasım ayından itibaren birçok sorunu bertaraf ederek bu günlere geldik. Artık onları bu küçük şeylerden dolayı aramaktan utanır oldum. Ancak bunlar Çorumspor için büyük işler. Bunlar artık taşınamaz hale geldi ve bizim de dur dememiz gerekiyordu.

Kurum müdürlerini geçemiyoruz
Buradan kurum müdürlerimize sesleniyorum Çorumspor büyük bir kayadır. Dudaklar da ve kalplerde Çorumspor ama maalesef tabelada Çorum FK. Ama ben konuşurken dudaklarımla ve kalbimle Çorumspor olarak sevdiğimi biliyorsunuz. Çorumspor öyle bir büyük kayadır ki, hoşgörü ile yaklaşılmazsa ve iyi niyetle bu kulübün işleri halledilmeye çalışılmazsa bu kaya yerinden oynar. Bu kaya yerinde oynarsa hepimiz bu kayanın altında kalırız. Oturduğumuz o koltuklar bizi kurtarmaz. Yara alırız. Eskiden takıma yönetici bulunamadı. Bu böyle giderse sezon sonunda belediyenin kucağında kalır. Bütün şehir bu takımı kucaklasın. Ama kurum müdürlerini geçemiyorum. ‘Başkan buraya gelsin’ diyorlar. Ben Ankara’da yaşıyorum Çorum’da yaşasam gelirim, emriniz olur. 10 gündür randevu alamadığımız yerler var. Çorum Futbol Kulübü randevu talep ediyorsa vereceksin ya da o koltuktan kalkacaksın! Bir derdimiz, bir sıkıntımız, problemimiz var. Puan silmeye kadar gidecek. Randevu istiyoruz 10 gündür alamıyoruz. Ağabey bu koltuklar insanları bu kadar büyütmesin ya. Gelir geçer o koltuklar. Yarın bende kalkacağım bu koltuktan.

Gelen son yazıdan sonra iyi niyet bulamadım
Biz bu kulübü yönetirken, kimsenin elini eteğini öpüp, el açmıyoruz. Bir bütçe belirliyoruz, paramız kadar. Kıymetli Ahmet Ahlatcı beyle birlikte Sayın Belediye Başkanımızın çok büyük katkılarıyla belirli bir bütçe oluşturduk. Tabii ki bu bütçemiz artı-eski oynayacaktır. Biz kulübümüzü profesyonel bir şekilde yönetiyoruz. Bunun haricinde kulübe ekstra cezalar vs… geliyor bizde bunları ödüyoruz. Keşke bunlarda olmasa ama şu anda rekora koşuyoruz. Seyircisiz maçlarda ceza ödemede ilk üçteyiz. Biz orada da çok başarılıyız, seyirci yok ama ceza yiyoruz. Onları da sineye çekiyoruz. Ancak şu son gelen yazıdan sonra ben artık iyi niyet algılamıyorum. Bu gelen yazıya iktidar partisinin İl Başkanın da gücü yetmiyorsa, ben bunda iyi bir niyet aramam. Biz sezona başlarken bütün dünyanın başına bela olan bir pandemi ile boğuşarak başladık. Birçok oyuncumuz hastalandı. Burada karantinaya aldık. Dışarıdan göründüğü gibi değil. Anası-babası, eşi-çocuğu arıyor onlara cevap veriyoruz. Gece ambulans çağırıyorsun, ailesine haber veremiyorsun. Onlar futbolcu olmaktan önce hepsi bir insan ve bize emanetler. Futbolcumuz ateşler içinde yanıyor ambulans çağırıyoruz ancak prosedüre takılıyoruz.

Testin maliyeti yıllık 800 bin lira
Sonra Federasyon bir kural getirdi. Dediler ki; kulüp personeli, futbolcular, teknik heyet, stat görevlileri ve polisler dahil hepsi kulüp tarafından test yaptırılacak. Eyvallah, federasyon böyle bir kural almış biz de bu kurala uymak zorundayız. Hemen bütün kulüpleri aradık. Onlardan bilgi aldık, ‘siz bu pandemi belasını nasıl aşıyorsunuz” dedik. Onlarda bize yolunu anlattılar. Dediler ki, “Şehrin önde gelenleri ve siyasiler bir araya geliyorlar bir tane sağlık çalışanı kulübe gelip tesisleri yapıyor, biz de bir ücret ödemiyoruz” dediler. Bizde aynı prosedür için gidip Sağlık İl Müdürlüğümüze başvuruda bulunduk. Sonra bize ilgili Bakanlık yazısı olarak 16 sayfa bir yazı ve futbolcular test için buraya gelecek diye bir bilgi geldi. Siyasi iktidar milletvekili olduğu için Ahmet Sami Ceylan’ı aradım neyse ki sağlık çalışanını buraya getirmeleri için ikna ettik. Arkadaşlar buradan futbolcu giderse Çorumspor’un prestiji düşer. Çorumspor’un futbolcusu test için buradan oraya gitmez. Bu ego ve kibir için değildir. Bu bir vizyondur. Biz zaten sağlık çalışanı arkadaşı kendi arabamızla alıyoruz. Öğle yemeğimiz beş yıldızlı otel niteliğinde, burada yemeklerini yediriyoruz. Ama bu 16 sayfa prosedürle nasıl uğraşalım; bu prosedürler yalnız bizim için mi geçerli? Ben aptal mıyım? Kulüpler birliği ile görüşmüyor muyum? Diğer kulüp başkanları bu testleri nasıl yaptırıyor haberdar değil miyim? İki tane ili örnek verdim maalesef bizim Çorum’dan o iki ilde şikayet edildi. Test başı 250 TL arkadaşlar. Polis memurları dahil 85 tane adamı test yaptırıyorum ben. Bakın bunların hepsi bütçe dışı. Bunun bize yıllık maliyeti 720-800 bin lira.

Test yaptırdığımız firma şikayet edildi
‘Bu koltukta oturuyorsan bunu da çöz Fatih Özcan, ne ağlıyorsun’ değil mi? Tamam bunu da çözdük. Gittik yalvardık dedik ki sevgili müdürüm; “futbolcuları verelim de, tüyü bitmemiş yetimin hakkı olmasın. En azından polisi ve oradaki güvenlikleri ücretsiz yaptıralım. Bunu da kamuoyuna açıklayalım. Kimsenin de hakkını yemeyelim.” Hayır, 16 sayfa mevzuat. Bakanlık yazısı. Ben yine iyi niyetli yaklaştım bu test olayına. Olayı şöyle çözdüm. Ankaraspor’un sevgili başkanı benim ağabeyimdir. Çokta samimi olduğum Mehmet Emin Katipoğlu’nu aradım. Dedim ki, “sevgili başkanım bu testlerden dolayı çok bunaldım, yıllık 1 milyon maliyeti var. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?” O da dedi ki, “sevgili başkan ben sana yardımcı olayım. Biz şöyle yapıyoruz federasyonun kuralları gereği. X bir sağlık kuruluşuyla anlaştık. Sağlık kuruluşu geliyor testleri kulüpte yapıyor. Çalışanları da sponsorluk alıyoruz” dedi. Bunun neticesinde olayı çözdük. Kendi memleketimde siyasetin en üstleriyle çözemedik ne yapalım adamı da dinlemiyorlar. Ankaralı firmayla sponsorluk anlaşması yaparak olayı çözdük. Geliyor o firma futbolcularımıza 18 bin lira karşılığında test yapıyor. Diğer çalışanlarımız ücretsiz test oluyor sponsorluk altında. Bunun için Ankaraspor’a ve başkanına teşekkür ediyorum. Biz bunun maliyetini indirme adına çözüme kavuşturduk ancak o firma şikayet edildi. Firma da o şikayetle ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapacak. Bizim testlerimiz yapan firmayı şikayet ettiler ya! Yine iyi niyetle yaklaştık, olabilir dedik. Biz mi kanunsuz iş yapıyoruz acaba diye düşündük. Bu olaydan sonra Çorumspor’a 100 küsur bin lira ceza! Eyvallah, bunu da ödeyeceğim.

Prim öderken kulübe 1,5 milyon lira ceza geldi
Bu olaylardan zaman geçti Maraş maçını oynuyoruz. Maraş maçı da benim için o kadar önemli bir maç ki. Beni biliyorsunuz ben isim vere vere konuşurum. Mert Ilıman bana bir mesaj yazmıştı takımdan ayrıldıktan sonra. O mesaj benim o kadar çok ağrıma gitmişti. “Sana ağabey dedik, seni öyle gördük” gibi bana bir mesaj yazmıştı. Ben o mesajı aldım başımın üstüne koydum, problem değil. Maraş maçını çok hırs yaptım. Devre arasında başkan yardımcımız Oğuzhan Yalçın’ı aradım, maç 2-0 o zaman. “İn soyunma odasına ve biner dolar prim açıkla” dedim. Sonra dedim ki, “Allahım bu takım maraş’ı yenerse terleri kurumadan paralarını ödeyeceğim.” Maç Pazar günü ve bankalar kapalı. Burayı çok iyi dinleyin arkadaşlar. Aradım şirket müdürümü, kendi şirketimden parayı aktaramayacağım için, önce kendi hesabıma sonra kulüp hesabına oradan da futbolcuların hesabına parayı aktardım. Evet, mevzuat gereği bunları yapamayız. Pazartesi günü kulübe 1 buçuk milyon ceza! Ağabey mercekle mi bekliyorsunuz ya! Kulübe kesilen ceza 1 buçuk milyon lira. Buna da iyi niyetle yaklaştık. Yine iktidar partisinin milletvekilini ve il başkanını aradık 1 buçuk milyonluk cezayı, 250 bin liraya indirdik. Lanet olsun ya! Bilseydim prim açıklamazdım. Ya bu hata mıdır? Hatadır. Sizler demokrasinin kılıcı gibi benim tepemde durursanız, ben bu kulübü yönetemem! Amaç nedir? Sezon sonu kulübü belediyeye bırakacağım. Belediye diye söylemiyorum. Başka kimse almayacağı için Belediye Başkanımız alacak. Sizler köşenizden kulübe ve bana çakarken ben bunları açıklamadım ve yuttum. Bu borcu taksitlendirdim ve ayda 25 bin lira olarak ödüyorum. Suçum ne biliyor musunuz? Elden vermem gereken parayı hesaba attığım için. Ya geri çekilir para, bir akıl verilir, bir ortak yol bulunur. Hemen cezamı yazmak lazım? 1 buçuk milyonda yıkmaz beni! Hallettik buna da dedik tamam. Bunu da aldık başımızın üstüne koyduk ve ödemeye devam ediyoruz. İkinci taksiti falan ödendi. Bunların hepsi bütçe dışı işler. Hani Ahmet Ahlatcı ağabey bize 1 buçuk milyon bir para verdi ya. Ahmet Ahlatcı’nın o kadar çok düşmanı var ki o 1 buçuk milyon bitene kadar bizden bunun hepsini alacaklar! Anlatıyorum işte, şu anda benden aldıkları 1 milyon oldu galiba. Bir şey kalmadı geriye bir 500 bin lira kaldı onu da bu anlatacağım ile birlikte alacaklar. Anlattığım da dudaklarınız uçuklayacak.

Eski borçlardan dolayı kulübe 65 bin lira icra geldi
Bunlarla uğraşırken kurum müdürleri diyor ki, “Fatih Özcan buraya gelsin.” Geliyoruz işi çözüyoruz geri gidiyoruz. Başkan yardımcım Oğuzhan Yalçın’a randevu verilmiyor. Ortada hiçbir şey yokken bir sabah uyanıyoruz, kulübe eski dönemden icra gelmiş. Bütün insanlık aleminin uğraştığı bu pandemi nedeniyle, ev sahipleri kiracısından borcunu istemeye utanıyor. Bütün belediyeler suları kesmiyor, elektrik kurumları elektrikleri kesmiyor. İnsanlar evine zor ekmek götürüyor. Orada Cumhurbaşkanı bakanları ile birlikte kredi borçlarını öteliyor ama benim Çorumum durmuyor! Benim olmadığım döneme ait kulübe icra gönderiyor. 2013-14 yılından 2017-18 sezonuna kadar görev yapan ambulansların parası ödenmemiş. Kulübe 65 bin lira icra. Arıyorum kişileri, “ne altyapısı altyapı oynamıyor ki. Bizim ne borcumuz var diyorum.” Onlarda, “Size ait değil. 8 yıldır göndermedik de, bugün gönderdik diyor.” Ayhan Ünal İcra Müdür Yardımcısı. 65 bin lira, benim kulübe başkanlık yapmadığım döneme ait borçtan dolayı kulübün hesaplarına haciz geliyor. Ben bunlardan yoruldum. Ben de insanım. Öldünüz mü ya. Sezon sonu ödenir. Ben başkan değilim ki, kimse o dönem başkan gözü kör mü ödeseydi. Yazdığım twit oydu işte. Siz takım mağlup olduğu için söylüyorum zannettiniz. Doğru üst paragrafı takım için söyledim “bıçak kemiğe dayandı…” diye. Ama alt taraftaki profesyonelliği takım için demedim. Çünkü bana cevap olarak, “burası profesyonel bir futbol kulübü, siz de profesyonel olmalısınız sevgili başkan” dediler. Yazık günah ya, bu borç bana ait değil. Ben oynamadım o dönemde. Ya şu anda icralar durduruldu, sizin derdiniz ne? Ne istiyorsunuz benden. Bırakıyım mı 13 maç önce? 2013 nere 2021 nere arkadaşlar. Bunların hepsini topladığımız da bana ekstradan 1 buçuk milyon bütçe maliyet oluşturuyor. “Peki ne istiyorsun Fatih Özcan” Lütfen hoşgörü ve anlayış istiyorum. Burası ticarethane değil. Burası bir fabrika değil. Burası profesyonel bir futbol kulübü. Ben gittiğim her yere Çorum adını taşıyorum. Ben puan olarak hiçbir şey yapamasam da bu memleketin adına reklam yapıyorum. Şehri tanıtıyorum. Her yere gidiyorum ve ben her hafta Çorum’u her yere götürüyorum. Ya şu ambulansın icrası sezon sonu olsa ne olur? Öldük mü ya? Ne oldu 65 lira ile icra müdürlüğümü kurtuldu?

Füze atın bunlar beni yıkmaz
Lütfen icra müdürlüğü açıklasın bizden başka bir yere icra gidiyor mu? Herhalde Çorumspor bir ilktir. Bir yerlerden düğmeye basıldıysa, günahta almak istemiyorum, lütfen 13 maç dayanın ya! Şu 13 maçımı alnımın akıyla oynayayım. Allah ıslah etsin sizleri, başka bir şey söylemiyorum. Varsa başka borçlar onları da gönderin. Füze atın bunlar yıkmaz. Hatta Çorumspor’un amatör de oynadığı dönemler varsa onlara da talibim, gönderin. Nasıl olsa Ahlatcı parayı veriyor değil mi? Ya ne Ahlatcı’ymış arkadaş ya! Benim serzenişim sebebi şu arkadaşlar. Ben esnaf ödemelerimi her ayın 25’inde yapıyorum. Ben esnafıma bu gelen icra yüzünden telefon açarak, beni diğer ayın 25’ine kadar idare eder misin diye telefon açıyorum. Bu benim çok ağrıma gitti! Ben bu toplantıyı bu yüzden yapıyorum, bizim uçan kuşa borcumuz yok. Bir Allah’a can borcumuz var. Ben bu ödemeleri sallayınca utanıyorum. Sebep ne biliyor musunuz? Benim başkan olmadığım dönemin borcu. Ben 36 aydır başkanlık yapıyorum 35 aydır sallamamışım esnafımı, borcumu bir gün geciktirmemişim. İcralar durmuş bana icra geliyor. Yazıklar olsun! Ama bunlar beni yordu artık.

Bu takımı sezon sonu şampiyon yapacağım!
Bunları sezon sonu anlatacaktım ama taraftarlarımız öğrensin istedim. Asla bu kötü günlerde bırakıp gitmem. Bu 13 maçı bitireceğim. Allah nasip ederse sezon sonu şampiyon yapacağım bu takımı. Yani o kadar hırslandım ki, yatıracağım o topçuları burada. 13 maç boyunca hiçbirisini bir yere göndermeyeceğim. Olağanüstü hal ilan edeceğim. Rakip kimse kim bu takımı şampiyon yapacağım. Bundan inat hırs yaptım. Bu takım şampiyon olacak. Bana o kupayı play-off oynayıp getirecekler, ben en güzeli cevabı bu şekilde vereceğim. Başka türlü cevap veremiyorum ben. Ben bu yaşananların hepsinde iyi niyet aradım, hala da arıyorum ve takdiri kamuoyuna bırakıyorum. Belgeler burada.

Sezon sonunda ben yokum
Bu böyle giderse ve bizimle uğraşmaya devam ederlerse Ticaret Sanayi Odamızdan 1 temsilci, Çetin Başkanım beni kırmaz. Organize Sanayi Sitemizden 1 temsilci, siyasi il başkanlarımızdan 1’er tane temsilci ile bir yönetim kurulu oluşturacağım. Belediye Başkanımızın belirlediği 1 başkana da görevi devredeceğim. Sezon sonu ben bu işin içinde olmayacağım. Evet, bu işler olmaz ise o zaman yönetim kurulu başkanlığı yapacağım ama kulüp başkanlığını Oğuzhan Yalçın’a bırakacağım. Sahanın içinde asla olmayacağım. İcranın içinde olmayacağım, benim ofisime asla icra gelmedi. Biz icra kapıları bilmeyiz, ben bunları yeni yeni öğrendim. Sezon sonu olacakları söyleyeyim; ya belediye kulübü alacak dinamiklerden oluşan bir yönetim kurulu kuracak ya da herkes birer temsilci verecek çünkü ben bu kurum müdürleriyle başa çıkamıyorum.

Yeni statta oynamak için 260 bin lira ödüyoruz
Gelelim stat konusuna. Bu da bütçe dışı. Arkadaşlar tüm Türkiye’de belediyeler statları kiralar, statlarda da profesyonel takımları oynar. Her yerde bu böyledir. Şehir takımları için söylüyorum. Benim bu statta bir sezon oynamam 260 bin lira. Ben bu sezon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze bu ödeme ilgili senet imzalamadan maçlara çıkamadım. Takım kurulmadan 1 buçuk milyon gitti. Bunlar belediye döneminde yok. Burayı benim kulübüm zannediyorlar galiba. Buranın hisseleri bana ait ama ben bu kulübü sırtıma alıp götürecek değilim. Biz bırakıptığımız da birisi gelecek o da bu borçlardan sorumlu olacak. İşte A.Ş bu yüzden var. A.Ş’ye neden karşı çıktıklarını buradan anlayınız. Çünkü dernek olsa bu borç kalır, sonra eski Çorumspor gibi borç batağına girer.

Üzülerek söylüyorum Çorumspor vefat etmiş!
Çorumspor ismini almak ve yaşatmak benim büyük bir hayalimdi. Ben Çorumsporluyum, sadece iyi gününde değil kötü gününde de sevdim. Şimdi o koltuk bize nasip oldu üstüne bir de kupa da nasip oldu. Çok şükür, başımız dik geziyoruz memlekette. Çorumspor ismi benim taraftarlarımıza sözümdü. Ancak tutamayacağımız bir söz gibi gözüküyor şu an için. Çorumspor ismini almak için girişimlerde bulundum. Sayın Rumi Başkan bize bu konuda çok yardımcı oldu. İsmi vermek için elinden gelen desteği sundu. Ben Çorumspor ismini alacağım dedikten sonra birçok oyuncu ve kurum borç icra etti. Çorumspor konusu dipsiz bir kuyu. Üzülerek söylüyorum Çorumspor vefat etmiş. Yani o ismi almamız maalesef çok zor. İçinizdeki yarayı kapatın, Çorumspor ismini yeni bir kanun çıkana kadar kalbiniz en derin sayfalarına gömün.

Yusuf Ahlatcı ve Ahmet Aksu’ya özel teşekkür
Her fırsatta bize yardımcı olan tekrar ismini üzerine basa basa söylüyorum Ak Parti İl Başkanı Sayın Yusuf Ahlatcı beyefendiye çok teşekkür ediyorum. Benim siyasi görüşümü biliyorsunuz bunu siyaset için söylemiyorum ve bu kulübe siyaseti bulaştırmam. Ancak kendisini çok yorduk, Allah razı olsun. İktidar partisinin iyi bir il başkanı var. Kongrede yeniden seçildi kendisini tebrik ediyorum. Birçok yükte omuz verdi. Allah onun işini gücünü kolaylaştırsın. Bir ağabeyimiz, üst akıl. İsmini verdiğim için bana kızacaktır. Şu anda bizim için Ankara’dan İstanbul’a gitti. Sırf Çorum Futbol Kulübü’nün işini görüşmek üzere. Ahmet Aksu bey. Kendisi Çorumspor aşığı. Çok teşekkür ederim kendisine. Ben senin yaptıklarını biliyorum. Bir gün kitap yazar ya da sezon sonu bir veda konuşmasında bunları anlatırım.

İlk yorumu siz yapın..

Bir Cevap Yaz

E-Posta Hesabınız Yayımlanmayacaktır.


*


*