“Çorum Belediyespor Tüm Çorumluların Takımıdır”

Çorum Belediye Başkanı ve aynı zaman Kulübümüzün Onursal Başkanı Muzaffer Külcü, geçtiğimiz günlerde Kızılcahamam kampında Hakimiyet Gazetesi Spor Yönetmeni Halil Öztürk ile bir röportaj yaptı. Onursal Başkanımız Külcü, Öztürk’ün tüm sorularına samimi bir dille cevap verdi. İşte o keyifli röportaj sizlerle..

ÖZTÜRK: -Yeni sezon hazırlıklarının ikinci etabı bitti. Kızılcahamam kampının son hazırlık maçında İnegölspor karşısında gelen 2-0’lık bir galibiyet var. İsterseniz bir önceye gidelim. Geçtiğimiz yıllara göre farklı bir transfer politikası. Muzaffer Külcü olarak da daha bir aktifsiniz. Bu yıl ki değişikliğin nedenlerini alabilir miyiz sizden?

KÜLCÜ: -Bu sene yapmaya çalıştığımız şey, geçen seneden de kısmen başlatarak yürütmeye çalıştığımız şey bizim Belediyespor olarak, profesyonel liglere çıktığımızdan berri aklımızda olan ama siz spor dünyasını benden daha iyi bilirsiniz, orada çok meşhur bir söz vardır, başkanım futbol dünyası sizin bildiğiniz gibi değil, oranın kendine ilişkin kuralları vardır o kurallara göre bu işi yapmak lazım diye genel kabul görmüş bir görüş var. Halbuki bu doğru değil. Yıllardır bir şeyin, bu şekilde yapılıyor olması onun mutlak doğru olduğu anlamına gelmez. Ben futbolun bir konuda yeniden irdelenmesi gerektiğini düşünenlerden birisiyim. Bunu bilvesile Futbol Federasyonu Başkanımızı ziyarette yöneticilerle, yardımcılarla da konuştuğumuzda aslında benzer şeyleri düşünüyoruz ama karşımızda kocaman bir dünya olmuş. Çok müdahale etmek, değiştirmek mümkün değil gibi bizim düşüncelerimizi destekleyen görüşler paylaştılar.

-SKOR ÜZERİNE ANLAYIŞ HAKİM-
KÜLCÜ: -Şöyle ki, futbol ne yazık ki sadece neticeye odaklanmış ve her takım mutlak surette o sene, o takımın şampiyon olması gerekir gibi bir anlayış üzerine kurulmuş. Bu çok doğru bir şey değil. Skor başarısı elbette önemli. Tribünler bunun için takip ediyorlar takımları. Ama bununla beraber kurumsallaşmayı da sağlamak lazım. Ve kurumsallaşmanın getireceği getireceği sonuçlardan biriside mutlaka o kulübün bir anayasası olması lazım. Kendine ait prensiplerinin, kurallarının olması lazım. Ve sizin o prensiplerinizin üzerinde yürümeniz lazım. 

-ALTYAPIDAN SPORCU YETİŞTİRMEMİZ LAZIM-
KÜLCÜ: -Biz geçen yıldan berri küçük küçük, bunun adımlarını atmaya başladık. Bu senede daha ciddi mesafe aldığımızı söyleyebilirim. Bizi bu konuda heyecanlandıran adımlardan birisi tesisleşme meselemiz. Bu sene benim özellikle altını çizmek istediğim hususlardan birisi şudur; Bizim altyapıyla ilgili çok ciddi sorunlu bir bakışımız var. Çorum Belediyespor’da böyle, dün Çorumspor’da böyleydi. Bütün liglerdeki takımlarda hemen hemen hepsi böyle. Sadece skora dayalı bir başarı arayışında olduğumuz için alabileceğimiz en iyi futbolcu nerede, onun bedelini ödeyerek getiriyoruz. Oldu oldu, olmadı ertesi sene takımı komple dağıtıp yeni bir takım kuruyoruz. Halbuki doğru olan bu değil. Altyapıdan mutlaka futbolcu yetiştirmemiz lazım. İster voleybol, ister basketbol, ister futbol: mutlaka mutlaka altyapıdan sporcu yetiştirmemiz lazım.

Bu sene altyapıdan beş evladımızı profesyonel yaptık. Onlardan iki-üç tanesi İnegöl maçında oynadı. Gayette güzel bir performans ortaya koydular. Bunlar ağabeyleriyle yarışacaklar. Ve onlar zaman içerisinde bu formayı kapacaklar. Altyapıdan gelmesi hemen formayı alması ve kadro yapacağı anlamına gelmiyor. Çalışacak, koşacak, koşturacak ve bir süre sonra kadro yapacaklar. Önemsediğim yönlerden birisi de bu. Hocamıza kişisel görüşümü ilettim. Kulüp Yönetimi ile aldığımız kararımızı da hocamıza söyledik. Hoca da bende altyapıdan futbolcu almaktan yanayım dedi. Oda güzel bir tevafuk oldu. Altını çizmek istediğim hususlardan birisi bu.

-GEÇEN YIL 28 OLAN YAŞ ORTALAMAMIZI 22,6’ya ÇEKTİK-
KÜLCÜ: -Yine skora dayalı başarının getirmiş olduğu bir sorun genellikle yüksek yaş grubundan sporcular, yani birinci ligde artık oynayamamış, ikinci ligde artık oynayamamış veya 3.ligde spor hayatının son dönemlerine gelmiş ama başarılı bir performans ortaya koyan, başarılı bir grafik ortaya koyan sporcular şampiyonluk arzulayan takımlar tarafından toplanıyor. Bu da sağlam bir yapının oluşmasına mani oluyor. Geçen yıl 28’ler civarında olan yaş ortalamamızı bu sene 22,6’ya çektik. Dün sizinde izlemiş olduğunuz Darıca Gençlerbirliği maçında 26-27 yaş ortalaması varken, bizim çocuklarımız dün birazda gençlerle yaptık, 22’in bile altındaydık. 20-21 civarında bir ortalama ile oynadık. Daha genç bir takımımız oldu. Genç bir takım demek daha savaşan bir takım demek aslında..

Üçüncüsü birer yıllık sözleşmeler yerine, mecbur kaldığımız sporcular da var ama genel olarak iki yıllık, üç yıllık bonservislerini de alarak böyle bir projeksiyon ortaya koymaya çalıştık. Biz Çorum Belediyespor’un kuruluşunun ve kalıcı başarının burada olduğuna inanıyoruz. Bizimle birlikte diğer kulüplerinde başarının bu olduğunu düşünüyoruz. Aklın yolu bir. Bir Fenerbahçe, bir Galatasaray, bir Beşiktaş, bir Trabzonspor değiliz. Keşke onlarda altyapıdan eleman yetiştirerek bu işleri yapsalar daha iyi olur ama bunlar Türkiye’nin en güzide takımları, mali imkanlar bakımından en rahat takımları.. Bizim buradan yetiştirdiğimiz futbolcularda yüksele yüksele oralara gidecekler. Onlara özenmenin, onlar gibi olmanın faydası yok. Hatta zararı var. Bu sene bunları biraz toparlaya toparlaya gidiyoruz. Tabi güzel işler yaptıkça bizde keyif alıyoruz. Daha fazla içinde bulunmaya gayret ediyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte bu yolu yürüyoruz.

ÖZTÜRK: -Gözetleme, denetleme dediniz. Kızılcahamam kampında 3 maç izlediniz. Takım olarak gözlemlediğiniz artılar, eksiler neler söyleyebilir misiniz?  Sezon sonu için taraftar bekliyor. Mutlaka sizinde dediğiniz gibi beklenti yüksek her zaman, onunla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

KÜLCÜ: -İkinci etap programımızı burada artık tamamladık. Öncesinde 10 gün kala da şehirde Çorum’da bir hazırlık dönemine başladılar. Doğrusu ben, diri, koşan, mücadele eden, savaşan bir takım burada gördüm. Öyle bir takımın şehre gelmeye hazır olduğunu düşünüyorum gözlemlerime göre. Ama takdir edersiniz ki burada oynanan hazırlık maçları başlayacak olan lige hazırlanmak için yapılan maçlar ve onların antrenmanları dolayısıyla skoru hocada, elbette hocada önemser takımın içindeki futbolcuyu da önemser ama ondan daha çok taktik çalışmaları, işte hocanın hangi sporcuyu ortada hangisini sol açıkta-sağ açıkta onların birden fazla seçenekleri var. Onların içinde hangisi formda, hangisi daha daha hazır bunları tespit etmek için yapmış oldukları çalışmalar ama ben doğrusu en keyifli kamp dönemlerimizden birisini gözlemliyorum diyebilirim. Daha öncede geçen yıl bir veya iki günlük kampa katılmıştım. Ayrıca, bunun içerisinde çocukların arkadaşlıkları çok iyi. Maç içinde birbirlerine seslenirken hitaplarını sizlerde duydunuz; ağabey, oğlum, kardeşim çok güzel sözlerle birbirlerine hitap ediyorlar. Bu da takım içerisindeki arkadaşlık oluşmasına, güçlenmesine mutlaka zemin hazırlayacaktır. İyi bir kamp dönemi yaşadığımızı düşünüyorum. Hocamıza, arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ederim. Tabi sizlere de çok teşekkür ederim. Çorum’dan kalktınız geldiniz, hem televizyon, hem gazete muhabiri olarak.

-ÇORUM BELEDİYESPOR TÜM ÇORUMLULARIN TAKIMIDIR-
KÜLCÜ: -Burada hemen hemen gördüğümüz Çorumspor, Belediyespor inşallah Çorumspor’da yaparız. Ben tabi şimdi öyle söyledim, Belediyespor ve Çorumspor konusunda zaman zaman spekülasyonlar yapılıyor. Bunlara gerçekten ben üzülüyorum. Belediye, Çorum’un belediyesi, ne belediye başkanı olarak benim kişisel belediyem, ne oradaki meclis üyesi olan partililerin belediyesi. Belediye hepimizin belediyesi. Çorum’da hepimizin Çorum’u. Dolayısıyla üzerinde Çorum yazsa da, yazmasa da Çorum’un takımı olduğu üzerine vurgu yapmamız lazım. Önünde Çorum yazıyor. Onun Çorumspor yapılmamasının sebebi de federasyonun uygulamasından kaynaklanan bir sorundur. Taraftarlara bir çağrı yapmak istiyorum. Yönetim elinden geleni yaptı, teknik heyet elinden geleni yapıyor. Futbolcularımız yürekleriyle çıkacak mücadele edecekler takımları için, kazanmak için.. Ama kazanırken sadece sahada 11 kişi yada kenardakilerle beraber futbolcular işte teknik heyet ve yönetimden ibaret bir başarı arayışı değil, bütün şehrin adeta neticeye, fedakarlığa, birliğe giden bir havayı yakalayalım. Arkadaşlarımız güzel bir otobüs hazırlattı. İşte duyuyorum, bilbortlardan, raketlerden filan şehrin her tarafından o havayı uyandırmaya yönelik çalışmalar ve hazırlıklar yapılıyor. Bunları birlikte yaptığımızda o aşkı, o sevgiyi birlikte yaptığımızda gelecek olan başarıyı hep birlikte görelim diyorum.

ÖZTÜRK: -İki tane önemli tesis var; stadyum ve Çorum Belediyespor Tesisleri, bunların durumu nedir, bu sene yetişecek mi?

KÜLCÜ: -Bir belediye başkanı olarak, sporla da kendi çapında ilgilenen bir insan olarak kendimi bu konuda bahtiyar sayıyorum. Tesisleşme konusunda her belediye başkanına nasip olmayacak bir başarıyı Allah bize nasip etti. Belediye yönetimimize nasip etti. Arkadaşlarımızı da bu anlamda tebrik ediyorum.

Şuana kadar 11 salon bitirdik. İki tane mahalle spor salonu yapım çalışmaları devam ediyor. Bunlardan bir tanesi Gülabibey ve Kale mahallemizin tam sırasında (Aşıklar Tepesi), diğeri de Ulukavak mahallemizde. Mevcut spor salonumuzun yerine eski temizlik işleri müdürlüğümüzün ve hayvan pazarının olduğu yerde 3 500 kişilik uluslar arası maçların oynanması için gerekli kriterlere ve şartlara sahip muhteşem bir salon yapıyoruz. Bir diğeri ise şehrin içinde bulunan stadın çevre yolu kenarına yapılmasıdır. Burada müteahhidin bir sözü vardı, bize önce 29 Ekim 2017 sonra 30 Ağustos 2017 tarihine bitireyim dedi, ikisine de tamam dedik. Ama sonra geldi bitiremiyorum dedi. Önemli değil inşallah 2019 yılı sezonuna burada başlayacağız. Şehir bu anlamda spor tesisi zenginliğine kavuşacak.

Biz bu yaptığımız salonları sadece profesyonel takımlarımızın spor yaptığı salonlar olarak görmüyoruz. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle mahalledeki herkesin spor yapacağı salonları yapmak bizim belediye olarak görevimizdi inşallah bunu yerine getirmiş olacağız. Ben aldığımız mesafenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Az önce futbolla ilgili konuştuğumuz konuyla olsun, tesisleşmeyle ilgili konuşmamız olsun bunlar çok değerli. Bunlar sabahtan akşama olacak, kısa sürede sonuç alınacak işler değil.

Dün amatör ve profesyonel spor branşlarını bünyesinde bulunduran bir Çorum Belediyespor varken, bugün sadece profesyonel branşları bünyesinde bulunduran Çorum Belediyespor bir de Çorum Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübümüz oldu. Burada da, karate, taekwondo, judo, boks, muay tahai, güreş, basketbol, voleybol, satranç ve tenis gibi branşlar var. İki tane yavrumuz var şimdi, ben onlardan çok umutluyum. Bu yavrularımız şimdi Çin’de, İStanbul Büyükşehir Belediyesi’nin takımıyla, Yalova Belediyesinin takımıyla bütün masrafların belediyemiz kulübünden karşılanması kaydıyla orada antrenman yapıyorlar. Yaklaşık bir ay daha orada kalacaklar. Bu çocuklar inşallah gelecekte Türkiye’nin tenis şampiyonları olacaklar. Bunların hepsi gelecekteki büyük adımları için atılmış olan tohumlardır. Allah’ın izniyle onlar boy boy başak verecek, ben ona da yürekten inanıyorum.

İlk yorumu siz yapın..

Bir Cevap Yaz

E-Posta Hesabınız Yayımlanmayacaktır.


*


*